Deadline extended for open call for tenders on ‘More Welfare: towards New Risk Assessment Methodologies and Harmonised Animal Welfare Data in the EU’

Σε συνέχεια του από 29/07/2022 μηνύματος μας για την επισκόπηση των τρεχουσών προκηρύξεων της EFSA (Grants and Procurements), σας προωθούμε το από 24/08/2022 μήνυμα της EFSA που αφορά την παράταση προθεσμίας υποβολής προτάσεων για το πρόγραμμα με τίτλο: More Welfaretowards New Risk Assessment Methodologies and Harmonised Animal Welfare Data in the EU (OC/EFSA/ED/2022/02):

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: EFSAProcurement@efsa.europa.eu.

Επίσης υπενθυμίζουμε ότι τρέχουν οι ακόλουθες προκηρύξεις (ongoing EFSA calls:

Call

Link to the call

Deadline

1

Development of Roadmaps for Action on Applying Omics and Bioinformatics Approaches: Towards Next Generation Risk Assessment (procurement)

TED website

15 Sep 2022 - 14:30 (CEST)

2

ADME4NGRA: Implementing the EFSA NAMs Roadmap through Advancing Toxicokinetic Knowledge in Chemical Risk Assessment (procurement)

3

NAMS4NANO: Integration of New Approach Methodologies results in chemical risk assessments: Case studies addressing nanoscale considerations (grant)

EFSA website

20 Sep 2022 - 23:59 (CEST)

4

NAM projects in the areas of AOP development and transcriptomics for risk assessment (2-step grant)

EFSA website

26 Sep 2022 - 23:59 (CEST)

5

Development of a Roadmap for Action for the Project: Advancing Aggregate Exposure to Chemicals in EU (ExpoAdvance)

TED website

22 Nov 2022- 14:30 (CEST)

Σημειώνεται ότι τα συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα (grants) αφορούν στους οργανισμούς του καταλόγου του άρθρου 36. Οι οργανισμοί που είναι ενταγμένοι στον εν λόγω κατάλογο είναι διαθέσιμοι εδώ.  Από την Ελλάδα είναι ενταγμένοι:

1. Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων
  2. Μπενάκειο Φυτοπαθολογικό Ινστιτούτο
  3. Ελληνικός Οργανισμός – Δήμητρα
  4. Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  5. Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
  6. Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
  7. Πανεπιστήμιο Κρήτης
  8. Πανεπιστήμιο Πάτρας
  9. Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
  10. Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. Δημόκριτος

Σε περίπτωση που χρειάζεστε περισσότερα στοιχεία για τους οργανισμούς που είναι ενταγμένοι στον κατάλογο του άρθρου 36 ή για τη διαδικασία ένταξης ενός οργανισμού στον κατάλογο, παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Εστιακό Σημείο της EFSA (efsa@efet.gr) .

Τέλος, σας υπενθυμίζουμε ότι μέσω του Δικτύου Εστιακών Σημείων της EFSA υποστηρίζετε η αναζήτηση εταίρων για τη δημιουργία κοινοπραξιών και υποβολή προτάσεων για έργα της EFSA.