Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ιστορίας

Τηλ.
Ερευνητικές κατηγορίες
Διδακτική της Ιστορίας
Ιστορία της Νεοελληνικής Εκπαίδευσης (19ος-20ός αιώνας)
Νεοελληνική Ιστορία
Προφορική Ιστορία
Τοπική Ιστορία

Το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ιστορίας έχει ως βασικούς σκοπούς:
α) τη συγκέντρωση και ερευνητική αξιοποίηση κάθε στοιχείου που αφορά το παρελθόν των ελληνικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων [το Εργαστήριο κατέχει τα Αρχεία των Παιδαγωγικών Ακαδημιών Λάρισας και Λαμίας],
β) την κατάρτιση και ψηφιοποίηση των τεκμηρίων της εκπαιδευτικής και τοπικής ιστορίας,
γ) τη συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα που σχετίζονται με την τοπική και την εκπαιδευτική ιστορία,
δ) την ευαισθητοποίηση φοιτητών/τριών, εκπαιδευτικών και του κοινού σε θέματα τοπικών σπουδών και εκπαιδευτικής ιστορίας,
ε) τη δημιουργία ενός ιστότοπου για την αποθήκευση και προβολή του αρχειακού υλικού.

Ερευνητικές δραστηριότητες

Αρχειακή έρευνα

Εκπαιδευτική Ιστορία

Τοπική Ιστορία

Προφορική Ιστορία

Διδακτική της Ιστορίας

Ερευνητικά Έργα

«Ιστορική Έρευνα στην τάξη, Θεωρία και μεθοδολογία της ιστορικής έρευνας, πρακτικές και εφαρμογές της επιστήμης της Προφορικής Ιστορίας» (2023-2025)

«Το Διερευνητικό Μοντέλο Μάθησης στη Διδακτική Συγκρουσιακών Ζητημάτων: Κατοχή, Αντίσταση και Εμφύλιος στη Μαγνησία (Έρευνα δράσης με φοιτητές του ΠΤΔΕ, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας)», του ΕΣΠΑ (2014-2020) με τίτλο: «Υποστήριξη ερευνητών με έμφαση στους νέους ερευνητές-κύκλος Β'» (κωδ. ΕΔΒΜ103) (2019-2021).

«Μετεπαναστατικοί Ιδεότυποι: Οι εικόνες των Ελλήνων και των Οθωμανών στον ελληνικό τύπο (1831-1840)» (2019-2020) (χρηματοδότηση Επιτροπή Ερευνών Π.Θ.)

«Εννοιολόγηση της Φύσης και Εισοδηματική κινητικότητα» (2019) (χρηματοδότηση Επιτροπή Ερευνών Π.Θ.)

«Η μεταλλαγή μιας πόλης: Διαδικασίες, μηχανισμοί και εκφάνσεις αλλαγής της ταυτότητας του Βόλου τη δεκαετία του ΄50»

«Η διερευνητική μάθηση ως προτεινόμενη διδακτική προσέγγιση των γεγονότων της Αντίστασης. Μια έρευνα δράσης».

«Εκπαιδευτικές ειδήσεις στον αθηναϊκό τύπο του 19ου αιώνα: καταγραφή, αποδελτίωση, ταξινόμηση, διαδικτυακή παρουσίαση» (2015-2017) (χρηματοδότηση Επιτροπή Ερευνών Π.Θ.)

«Καταγραφή εκπαιδευτικών άρθρων στα θεσσαλικά εκπαιδευτικά και ιστορικά περιοδικά» (2017)

«Θρησκευτικές ετερότητες στην εποχή του εθνικισμού: Η ίδρυση και συγκρότηση της Προτεσταντικής – Ευαγγελικής κοινότητας του Βόλου (1875 – 1901)» (2012-2014) (χρηματοδότηση Επιτροπή Ερευνών Π.Θ.)

Εργαστηριακή Υποδομή

Ηλεκτρονικός εξοπλισμός.

Υπηρεσίες

Επιμόρφωση εκπαιδευτικών και φοιτητών/τριών σε θέματα ιστορικής έρευνας