Παρουσίαση διαγωνισμού «MIT-EF Greece Startup Competition» 5/12/2015

Παρουσίαση του διαγωνισμού «MIT-EF Greece Startup Competition» ως μέσου ανάπτυξης νεοφυών επιχειρήσεων και επιχειρηματικών ομάδων

Σάββατο, 5 Δεκεμβρίου 2015 - Συγκρότημα Τσαλαπάτα, Γιαννιτσών & Λαχανά - Παλαιά Βόλου

Ο οργανισμός MIT* Enterprise Forum Greece σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας σας προσκαλούν στην ανοιχτή εκδήλωση παρουσίασης του διαγωνισμού «MIT-EF Greece Startup Competition», το Σάββατο, 5 Δεκεμβρίου 2015, στις 12:00, στο Συγκρότημα Τσαλαπάτα στο Βόλο, στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Μουσείου Τσαλαπάτα.

Σκοπός της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση των νεοφυών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο χώρο της τεχνολογίας και των ερευνητών, σχετικά με τις ευκαιρίες που προσφέρονται μέσα από το νέο διαγωνισμό.

Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης θα είναι ο κ. Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Πρόεδρος του MITEF Greece ο οποίος θα παρουσιάσει το διαγωνισμό MIT-EF Greece Startup Competition, που διεξάγεται για δεύτερη φορά στη χώρα μας από το «MIT-Enterprise Forum Greece», και στοχεύει στο να συμβάλει ουσιαστικά στη δυναμική ανάπτυξη νεοφυών επιχειρήσεων και επιχειρηματικών ομάδων, που καινοτομούν στο χώρο της τεχνολογίας και των επιστημών.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τον διαγωνισμό και να θέσουν ερωτήματα σχετικά με την αίτηση συμμετοχής τους.

Οι αιτήσεις στο διαγωνισμό γίνονται μέσω της πλατφόρμας mitefcompetition.org, κι έχουν ήδη ξεκινήσει από τις 28 Οκτωβρίου 2015 και λήγουν τα μεσάνυχτα της 20ης Δεκεμβρίου 2015.

Τον Ιανουάριο του 2016 οι κριτές θα επιλέξουν τις πρώτες 25 ομάδες, που θα περάσουν στο δεύτερο στάδιο του διαγωνισμού.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το διαγωνισμό οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται τον ιστότοπο mitefcompetition.org.

Πληροφορίες δημοσιεύονται και στην ιστοσελίδα και τα «social media του ΜΙΤΕF Greece.

(*) MIT - Massachusetts Institute of Technology: Το Tεχνολογικό Iνστιτούτο Μασαχουσέτης είναι ένα από τα μεγαλύτερα, σημαντικότερα και πλέον φημισμένα παγκοσμίως, πανεπιστήμια και κέντρα βασικής και τεχνολογικής έρευνας στην πόλη Καίμπριτζ (Cambridge) της πολιτείας της Μασαχουσέτης των Η.Π.Α..

Η συμμετοχή στην εκδήλωση είναι ελεύθερη.

Προαιρετικά μπορείτε να εγγραφείτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο resup@uth.gr αποστέλλοντας τα στοιχεία επικοινωνίας σας, για να λαμβάνετε πλήρη ενημέρωση.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε επίσης να επικοινωνείτε:
Επιτροπή Ερευνών – Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Γραφείο Υποστήριξης Έρευνας & Αξιοποίησης Αποτελεσμάτων