Eργαστήριο Ανάλυσης και Σχεδιασμού Κατασκευών

Στατικη και Δυναμικη Αναλυση των Κατασκευων
Συμμικτες Κατασκευες
Χαλυβας

Tο εργαστήριο έχει ως αντικείμενο δραστηριότητας την ανάπτυξη μεθοδολογιών ανάλυσης, σχεδιασμού, ελέγχου, αξιοπιστίας και ασφάλειας κατασκευών. Τα ερευνητικά ενδιαφέροντα του εργαστηρίου εστιάζονται κυρίως σε θέματα συμπεριφοράς κατασκευών υπό στατικές και δυναμικές φορτίσεις. Τα μέλη του εργαστηρίου καλύπτουν με πληθώρα δημοσιεύσεων τις περιοχές τους υπολογιστικής μηχανικής, της μηχανικής της επαφής, των νευρωνικών δικτύων, των μεταλλικών και σύμμικτων κατασκευών, των κατασκευών σκυροδέματος κλπ. Επίσης, τα τελευταία χρόνια το προσωπικό του εργαστηρίου έχει συμμετάσχει σε πληθώρα εθνικών και ευρωπαϊκών ερευνητικών προγραμμάτων.

Ερευνητικές δραστηριότητες

Ακαδημαϊκές δραστηριότητες εκπαίδευσης, έρευνας κ.λ.π.

Συμμετοχή σε προγράμματα βιομηχανικής έρευνας και ανάπτυξης (R&D).

Γενικότερες δραστηριότητες εκπαίδευσης και κατάρτισης.

Παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών.

Εκδοτικές και άλλες δραστηριότητες τεκμηρίωσης.

Ερευνητικά Έργα

Διερεύνηση της στατικής επάρκειας του χωροδικτυώματος στέγασης του κρατικού Αερολιμένα Κερκύρας.

Μέθοδοι εκτίμησης της αντοχής σε σεισμική δράση υφισταμένων κτιρίων και γεφυρών από Ο/Σ. – Βελτίωση σεισμικής συμπεριφοράς μέσω τεχνικών επεμβάσεων.

Ανάπτυξη, πιλοτική παραγωγή και δοκιμαστική εφαρμογή νέας γενιάς σύνθετων υλικών με βάση το τσιμέντο για την βελτίωση της αντισεισμικής συμπεριφοράς των κατασκευών.

Μέθοδοι εκτίμησης της αντοχής σε σεισμική δράση Προσδιορισμος φορτιων σχεδιασμου συμμικτων πλακων με κυματοειδη χαλυβδοφυλλα.

Πειραματικη και αριθμητικη τεκμηριωση μηχανικων αντοχων μεταλλικου μαδεριου σκαλωσιας.

Διερεύνηση της αντισεισμικής ικανότητας του συγκροτήματος κτιρίων της Νομαρχίας Μαγνησίας και προτάσεις μέτρων ενίσχυσής τους.

Συμπεριφορά Κατασκευών σε εκδήλωση πυρκαγιάς μετά από σεισμικά γεγονότα (ενταγμένο στις δράσεις «ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΙΙ».

COST – C12: Improvement of buildings structural quality by new technologies (κοινή ευρωπαϊκή ερευνητική δράση).

Advanced thermomechanical modelling of engineering and biomechanical materials and joints using nonsmooth and nonconvex computational mechanics.

Εφαρμογής θεωριών αυτομάτου ελέγχου σε δομικές κατασκευές.

Διενέργεια 1ης Φάσης ερευνητικού προγράμματος για τον προσεισμικό έλεγχο των σχολείων που κατασκευάσθηκαν χωρίς αντισεισμικό κανονισμό στους Νομούς Φθιώτιδας, Μαγνησίας, Καρδίτσας, Λαρίσης, Τρικάλων, Άρτας, Ευρυτανίας, Θεσπρωτίας και Πρεβέζης.

COST – C26: Urban Habitat Constructions under Catastrophic Events (κοινή ευρωπαϊκή ερευνητική δράση).

Διερεύνηση τρόπων αντισεισμικής ενίσχυσης του κτιρίου Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Α.Π.Θ.

Πειραματικός έλεγχος αντοχής και πιστοποίηση βάσης φωτοβολταϊκών στοιχείων G2.

Πειραματικός και υπολογιστικός έλεγχος αντοχής προς πιστοποίηση βάσης φωτοβολταϊκών στοιχείων.

Ενίσχυση υφιστάμενων κτιρίων οπλισμένου σκυροδέματος με πιλοτή μέσω μεταλλικών διατάξεων υψηλής απόσβεσης.

Εργαστηριακή Υποδομή

Δύο συστήματα παράλληλης επεξεργασίας με 4 και 8 επεξεργαστές.

10 θέσεις εργασίας για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές με οθόνες 19''.

4 θέσεις εργασίας για υποψήφιους διδάκτορες με οθόνες 19''.

Αίθουσα διδασκαλίας – σεμιναρίων 15 ατόμων.

Eκτυπωτή Laser βαριάς χρήσης με δυνατότητα εκτύπωσης χαρτιού Α4/Α3.

Έγχρωμο εκτυπωτή Laser βαριάς χρήσης.

Λογισμικό ανάλυσης με πεπερασμένα στοιχεία MSC-MARC.

Λογισμικά στατικής και δυναμικής ανάλυσης SAP2000, ΕΤΑΒS.

Λογισμικό στατικής και δυναμικής ανάλυσης ραβδόμορφων φορέων, επιφανειακών πεπερασμένων στοιχείων, διαστασιολόγησης διατομών Ο/Σ κλπ, της εταιρείας CUBUS A.G Eλβετίας με δικτυακή άδεια χρήσης που μπορεί να υποστηρίξει ταυτόχρονα 25 χρήστες.

Λογισμικό για την αντιμετώπιση ειδικών προβλημάτων (προβλήματα επαφής-τριβής, πλαστικότητας, μεγάλων μετακινήσεων κλπ) που έχει αναπτυχθεί από τα μέλη Δ.Ε.Π. και τους φοιτητές παρελθόντων ετών.

Ερευνητικά αποτελέσματα/ προϊόντα

Δημιουργία λογισμικού για την ανάλυση και διαστασιολόγηση σύμμικτων πλάκων.

Δημιουργία πινάκων για την διαστασιολόγηση σύμμικτων πλακών.

Δημιουργία πινάκων για την διαστασιολόγηση λεπτότοιχων μεταλλικών μαδεριών σκαλωσιάς.

Υπηρεσίες

Συμμετοχή σε προγράμματα βιομηχανικής έρευνας και ανάπτυξης ( ΑΓΕΤ-Ηρακλής, ELASTRON, EXEL Group, ΠΤΟΛΕΜΕΟ Α.Ε. κλπ).

Παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών.

Μεταλλικές Κατασκευές

Αντισεισμική Μηχανική - Πρωτοβάθμιος αντισεισμικός έλεγχος κτιρίων (ΟΣΚ Α.Ε.)

Επισκευές/Ενισχύσεις

Σκυρόδεμα

Χάλυβας

Σύμμικτες Κατασκευές