Διαδικασίες έκδοσης ασφαλιστικής ενημερότητας για την είσπραξη χρημάτων από το δημόσιο (Ε.Λ.Κ.Ε. ΠΑΝ. ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ)

Στην περίπτωση που τίτλος πληρωμής (Χρηματικό Ένταλμα Πληρωμής με το οποίο εξοφλείται κάποιο φορολογικό παραστατικό - είτε αυτό αφορά σε Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών (ΤΠΥ), είτε αφορά σε Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης) - υπερβαίνει τα 3.000 € (ακαθάριστο ποσό στο οποίο συμπεριλαμβάνεται και ο ΦΠΑ), είναι υποχρεωτική η προσκόμιση στη Γραμματεία του ΕΛΚΕ, Ασφαλιστικής Ενημερότητας.

1. Ποια φυσικά πρόσωπα υποχρεούνται στην προσκόμιση Ασφαλιστικής Ενημερότητας; Τα φυσικά πρόσωπα τα οποία υποχρεούνται στην προσκόμιση ασφαλιστικής ενημερότητας είναι:
    1. Ελεύθεροι επαγγελματίες που εκδίδουν Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών (Τ.Π.Υ.).
    2. Ερευνητές που εκδίδουν Τ.Π.Υ.
    3. Μέλη ΔΕΠ που εκδίδουν Τ.Π.Υ. (συμπεριλαμβάνονται και τα μέλη ΔΕΠ του Πανεπιστημίου μας εφόσον εκδίδουν Τ.Π.Υ.)
  2. Ποιος είναι ο Τύπος της Ασφαλιστικής Ενημερότητας που απαιτείται να προσκομιστεί;
    1. Εφόσον, το φυσικό πρόσωπο που θα πληρωθεί, απασχολεί προσωπικό για την εκτέλεση της επαγγελματικής του δραστηριότητας θα πρέπει να προσκομίσει, «ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ» από τον ασφαλιστικό φορέα ασφάλισης του προσωπικού που απασχολεί (ΙΚΑ).
    2. Εφόσον το φυσικό αυτό πρόσωπο δεν απασχολεί προσωπικό, βεβαίωση από το ΙΚΑ ότι δεν απασχολεί προσωπικό.
  3. Ποιος είναι ο Τρόπος έκδοσης Ασφαλιστικής Ενημερότητας;
    1. Η ασφαλιστική ενημερότητα στην περίπτωση που το φυσικό πρόσωπο που θα πληρωθεί απασχολεί και ασφαλίζει προσωπικό εκδίδεται:
      1. Μέσω ειδικής διαδικτυακής εφαρμογής του ΙΚΑ, στην περίπτωση που ο δικαιούχος πληρωμής δεν έχει καμία βεβαιωμένη οφειλή προς το ΙΚΑ. http://www.ika.gr/gr/home.cfm
        • Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες προς εργοδότες
        • Βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας
      2. Με την επίσκεψη του δικαιούχου στο Υποκατάστημα ΙΚΑ στην περίπτωση που αυτός έχει βεβαιωμένες οφειλές προς το ΙΚΑ. (Ισχύουν οι διατάξεις περί συμψηφισμού οφειλών προς τα Ασφαλιστικά Ταμεία).
    2. Η Βεβαίωση μη Απασχόλησης Προσωπικού, στην περίπτωση που το φυσικό πρόσωπο που θα πληρωθεί δεν απασχολεί και ασφαλίζει προσωπικό, εκδίδεται με την επιτόπια επίσκεψη στο ΙΚΑ.
      Επισημαίνεται ότι η ισχύς της Ασφαλιστικής Ενημερότητας σε περίπτωση μη οφειλής εισφορών ή της Βεβαίωσης Μη Απασχόλησης Προσωπικού είναι εξάμηνης διάρκειας.
  4. Ο χρόνος έναρξης εφαρμογής.
    Η υποχρέωση προσκόμισης της ασφαλιστικής ενημερότητας ή βεβαίωσης μη απασχόλησης προσωπικού αφορά Τ.Π.Υ. ή Αποδείξεις Επαγγελματικής Δαπάνης που εκδίδονται μετά την 01.01.2016.