Ασφαλιστικές εισφορές απασχολούμενων με συμβάσεις ανάθεσης έργου στο πλαίσιο προγραμμάτων

Σας κοινοποιούμε συνημμένα την από 224/07.03.2017 απόφαση της Επιτροπής Ερευνών, που αφορά τον τρόπο αντιμετώπισης των ασφαλιστικών εισφορών των απασχολούμενων με συμβάσεις ανάθεσης έργου, στο πλαίσιο ερευνητικών προγραμμάτων που οικονομικά διαχειρίζεται ο ΕΛΚΕ του Π.Θ.

Συμπληρωματικά με τη συνημμένη απόφαση, σας αναφέρουμε ότι η καταβολή αμοιβών ελευθέρων επαγγελματιών που υπάγονται στην εν λόγω ρύθμιση, προς το παρόν είναι αδύνατo να πραγματοποιηθεί μέσω της Ενιαίας Αρχής Πληρωμών, διότι δεν υπάρχει η απαιτούμενη διασύνδεση μεταξύ της ΕΑ και του ΕΦΚΑ και δεν έχουν ακόμη καθοριστεί τα πεδία στα οποία θα εγγράφονται οι ασφαλιστικές εισφορές στη σχετική ηλεκτρονική πλατφόρμα.

Επισυναπτόμενα Εγγράφου
Συνημμένο Size