Απόδοση στον ΕΛΚΕ ποσοστού επί της αμοιβής των καθηγητών και Λεκτόρων πλήρους απασχόλησης που πηγάζει από την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας

Στο πλαίσιο εφαρμογής των διατάξεων του άρθρου 99 του Νόμου 4310/2014 και του άρθρου 24 παρ. 13 β, γ του Νόμου 4386/2016, τροποποιήθηκαν οι διατάξεις που αφορούν στην απόδοση ποσοστού στον Ειδικό Λογαριασμό Κονδυλίων Έρευνας (ΕΛΚΕ) από τους Καθηγητές και Λέκτορες πλήρους απασχόλησης που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα ή έχουν έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα (σχετική με την επιστημονική τους ιδιότητα). Η αντικατάσταση του όρου «ελευθέριο επάγγελμα» από τον όρο «επιχειρηματική δραστηριότητα», συνεπάγεται ότι στην παραπάνω υποχρέωση εμπίπτουν από 11.05.2016 και τα έσοδα που φορολογούνται ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα και προέρχονται από τη συμμετοχή των Καθηγητών και Λεκτόρων πλήρους απασχόλησης σε εταιρίες. Σημειώνεται ότι στα παραπάνω δεν εντάσσονται τα έσοδα που εισπράττονται με τη μορφή μερισμάτων.

Οι Καθηγητές και Λέκτορες που εμπίπτουν στην παραπάνω κατηγορία, οφείλουν να ενημερώνουν τον Κοσμήτορα της Σχολής τους και να αποδίδουν στον ΕΛΚΕ του ΑΕΙ στο οποίο υπηρετούν, ποσοστό 7% επί του ακαθάριστου εισοδήματος από την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας. Αναμένεται η έκδοση σχετικής κοινής υπουργικής απόφασης των Υπουργών Οικονομικών και Παιδείας για τις λεπτομέρειες εφαρμογής (τυχόν δόσεις κλπ). Η παράλειψη εκπλήρωσης της ανωτέρω υποχρέωσης συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα σύμφωνα με την περίπτωση ε' της παρ. 1 άρθρου του άρθρου 23 του Π.Δ.160/2008 (Α' 220).

Για το αποδιδόμενο ποσό εκδίδεται, από τον ΕΛΚΕ, στο τέλος της διαχειριστικής περιόδου στο όνομα του Καθηγητή ή Λέκτορα πλήρους απασχόλησης βεβαίωση, η οποία καταχωρείται στα βιβλία του και αποτελεί το νόμιμο δικαιολογητικό εξόδων της προβλεπόμενης από τον Ν. 2817/2000 υποχρεωτικής παρακράτησης. Το ποσό της συγκεκριμένης δαπάνης εκπίπτει από το καθαρό φορολογητέο εισόδημα, που προκύπτει από την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας.

Οι ΕΛΚΕ των ΑΕΙ έχουν την υποχρέωση - μέσω της δυνατότητας που τους παρέχεται πλέον από τις υπηρεσίες του TAXISNET – άντλησης πληροφοριακών στοιχείων αναφορικά με την άσκηση επιχειρηματικών δραστηριοτήτων και προς αποφυγή τυχόν κυρώσεων από ελεγκτικούς μηχανισμούς, ο Ειδικός Λογαριασμός του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας προτίθεται άμεσα να κάνει χρήση της δυνατότητας αυτής.

Κατά συνέπεια παρακαλούνται όλοι οι Καθηγητές και Λέκτορες του ΠΘ που ασκούν σήμερα ελευθέριο επάγγελμα ή έχουν από 11.05.2016 έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα (σχετική με την επιστημονική τους ιδιότητα) να ενημερώσουν (εφόσον δεν το έχουν κάνει έως σήμερα) εγγράφως τον Κοσμήτορα της Σχολής τους.

Παρακαλούνται επίσης όσοι έχουν εκκρεμείς οφειλές παρελθόντων ετών στο πλαίσιο της προαναφερθείσας υποχρέωσης να φροντίσουν να τακτοποιήσουν την οποιαδήποτε εκκρεμή οφειλή τους έως τις 31/8/2016 το αργότερο.