Συνοπτικό Πρακτικό της 49ης Συνόδου Προέδρων & Γραμματέων Επιτροπών Ερευνών

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ

της 49ης Συνόδου Προέδρων & Γραμματέων Επιτροπών Ερευνών

1. Ομιλίες Προσκεκλημένων

Οι Ομιλίες του Ειδικού Γραμματέα Ανώτατης Εκπαίδευσης και η Ειδική Γραμματέας της ΕΥΔ του ΕΠΕΔΒΜ κάλυψαν θέματα σχετικά με τις θεσμικές μεταβολές του οικονομικού προγραμματισμού ,τις χρηματοδοτήσεις του ΕΠΕΔΒΜ για το 2010. Ειδικότερα την πορεία των αξιολογήσεων των προτάσεων ΘΑΛΗ και ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ, καθώς και τις διαδικασίες για την ένταξη των πράξεων. Η προϊσταμένη της Ειδικής Υπηρεσίας Θεσμικής Υποστήριξης (ΕΥΘΥ) του Υπ. Οικονομικών κα Τριανταφύλλου κάλυψε τα θέματα διαχείρισης του ΕΣΠΑ που προβλέπονται στην νέα νομοθεσία και στην υπό έκδοση Υπουργική Απόφαση για την επίσπευση των έργων ΕΣΠΑ.

2. Ερμηνεία της νέας νομοθεσίας, επεξεργασία διατάξεων Διαχείρισης και οργανωτικά θέματα

• Συζητήθηκε η δημοσίευση της τροποποίησης της ΚΥΑ 679/96, επισημάνθηκε το συντακτικό και νοηματικό πρόβλημα στο άρθρο για το σκοπό των ΕΛΚΕ.
  • Συζητήθηκαν οι νέες διατάξεις που αφορούν το σύστημα διαχείρισης ΕΣΠΑ και της διαχειριστικής επάρκειας των δικαιούχων (η οποία παραμένει σε ισχύ). Οι νέες διατάξεις για το σύστημα διαχείρισης προγραμμάτων εδαφικής συνεργασίας κρίθηκαν μη λειτουργικές και αποφασίστηκε η σύνταξη πρότασης για την τροποποίηση τους σε συνεργασία με την ΕΥΘΥ.
  • Συζητήθηκε και διανεμήθηκε πρόσφατο υλικό που αφορά την υπό έκδοση ΥΑ για την επιτάχυνση των έργων ΕΣΠΑ. Επισημάνθηκε η σημασία της συμβατότητας των προθεσμιών για την επιτάχυνση με τις υφιστάμενες διαδικασίες και απαιτήσεις που προέρχονται από τις διατάξεις διαχείρισης του ΕΣΠΑ. Αποφασίστηκε η συνεργασία μεταξύ εκπροσώπων των ΕΛΚΕ και της Ειδικής Υπηρεσίας Θεσμικής Υποστήριξης (ΕΥΘΥ) του Υπ. Οικονομικών για την οριστικοποίηση της Υπουργικής Απόφασης στην κατεύθυνση συνδυασμού επιτάχυνσης και απλοποίησης.
  • Παρουσιάστηκε εισηγητική έκθεση για τις έμμεσες δαπάνες των Πανεπιστημίων και καθορίστηκαν τα επόμενα βήματα με στόχο να οριστικοποιηθεί και να υποβληθεί στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή μέχρι 15 Ιουλίου 2010.
  • Αποφασίστηκε η συνεργασία εκπροσώπων των ΕΛΚΕ των Πανεπιστημίων με την ΕΥΔ/ΕΠΕΔΒΜ για τον προσδιορισμό των απαιτήσεων προκειμένου να βοηθήσουν στην καλύτερη παρακολούθηση και υλοποίηση των ενταγμένων πράξεων.
  • Παρουσιάστηκε εισήγηση για την δικαστική επίλυση του προβλήματος του καταλογισμού ποσών στα Πανεπιστήμια που προκύπτουν από μη υλοποίηση προγραμμάτων ΠΕΝΕΔ που αφορούν σε διδακτορικές διατριβές.
  • Έγινε ενημέρωση για τις ενέργειες που έγιναν προς τους υπουργούς Οικονομικών και Παιδείας για τα προβλήματα των προγραμμάτων Interreg/Εδαφικής Συνεργασίας για τις οποίες αναμένεται η σχετική απάντηση. Στο επόμενο χρονικό διάστημα θα επιδιωχθεί συνάντηση του Προεδρείου με την πολιτική ηγεσία για το θέμα αυτό.
  • Εγκαταστάθηκε η ιστοσελίδα της Συνόδου των ΕΛΚΕ (www.selpi.gr) που αναπτύχθηκε από το Α.Π.Θ. και συζητήθηκε η δυνατότητα χρηματοδότησης για τη συντήρησή της.
  • Αποφασίστηκε η δημόσια πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και η ανάθεση σε τρία Πανεπιστήμια της διαδικασίας επιλογής για την στελέχωση της μόνιμης γραμματείας της Συνόδου των Επιτροπών Ερευνών.

3. Θεσμική και Οικονομική Διάσταση της έρευνας στα Πανεπιστήμια

Ο Πρόεδρος της Επιτροπής Ερευνών του Α.Π.Θ και Αντιπρύτανης κος Σ. Πανάς αναφέρθηκε στα Εθνικά και Διεθνή δεδομένα για τη χρηματοδότηση της έρευνας και πρότεινε την χρήση δεικτών για την ευχερή σύγκριση και αποτίμηση της ποσότητας και ποιότητας της ερευνητικής χρηματοδότησης. Παραδειγματικά, παρουσιάστηκαν συγκριτικά στοιχεία χρηματοδότησης Ευρωπαϊκών και Αμερικάνικων Πανεπιστημίων καθώς και συγκεντρωτικά δεδομένα για το δημοσιευμένο έργο του Α.Π.Θ. Η αξιοποίηση παρόμοιων δεδομένων θα ενισχύσει τη θέση των Πανεπιστημίων στην διεκδίκηση πρόσθετης χρηματοδότησης, την ανάπτυξη νέων θεσμών έρευνας και την ενίσχυση της αυτοδυναμίας τους.