Πρακτικά της 55ης Συνόδου Προέδρων & Γραμματέων Επιτροπών Ερευνών

ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ 55ης ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΠΡΟΕΔΡΩΝ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ

ΕΡΕΤΡΙΑ, 28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012

Ο Προεδρεύων, κ. Γεώργιος Παπαδάκης, Πρόεδρος της Επιτροπής Ερευνών του ΓΠΑ, απηύθυνε χαιρετισμό στο Σώμα και ανέγνωσε τα πρακτικά της 50ης Συνάντησης Γραμματέων Επιτροπών Ερευνών.

1. O κ. Σοφοκλής Γώγος, Προϊστάμενος της ΕΥΔ ΕΠΕΔΒΜ, ενημέρωσε το Σώμα σχετικά με τα κριτήρια που θα χρησιμοποιηθούν για την κατανομή των πρόσθετων χρηματοδοτήσεων, στα έργα ΔΑΣΤΑ, Γραφεία Διασύνδεσης, ΜΟΚΕ και Πρακτική Άσκηση.

2. Ο Προεδρεύων παρουσίασε το ζήτημα που ανέκυψε σε σχέση με την καταγραφή από την ΕΥΔ ΕΠΕΔΒΜ των ποσών των δανείων που είχαν δοθεί στα Πανεπιστήμια στο πλαίσιο των έργων του Γ΄ ΚΠΣ, προκειμένου να υπάρξει σχετική εισήγηση προς το Υπουργείο Παιδείας, με απόφαση του οποίου θα καθοριστεί η διαδικασία επιστροφής των υπολοίπων. Το Σώμα διαφώνησε με την επιστροφή των ποσών αυτών και εισηγείται προς την Σύνοδο των Πρυτάνεων, να αιτηθεί να παραμείνουν τα υπόλοιπα στους ΕΛΚΕ και να χρησιμοποιηθούν για ερευνητικούς σκοπούς και να εκδώσει για το θέμα αυτό σχετικό Ψήφισμα.

3. Το Σώμα ενέκρινε την πρόταση της Συνάντησης Γραμματέων για την σύσταση Επιτροπής με συντονιστή την ΕΥΘΥ, προκειμένου να συμβάλει στην διαδικασία τροποποίησης της ΥΠΑΣΥΔ και στην περαιτέρω αναδιαμόρφωση των κανόνων του ΕΣΠΑ. Η Επιτροπή αυτή θα αποτελείται από τον κ. Δ. Τάσσιο (ΕΥΔ ΕΠΕΔΒΜ) και εκπροσώπους από τα Πανεπιστήμια:

• Γεωπονικό
  • ΑΠΘ
  • Διεθνές
  • ΕΑΠ
  • Αιγαίου
  • Ιωαννίνων

4. Ο Προεδρεύων αναφέρθηκε στις προτεραιότητες του νέου Ευρωπαϊκού Προγράμματος πλαισίου για την Έρευνα, “HORIZON 2020” και ζήτησε από το Σώμα προτάσεις για πιθανό χρηματοδοτικό σχήμα που θα ισχύσει σε αυτό για τα Πανεπιστήμια. Οι προτάσεις αυτές μπορούν να κοινοποιηθούν απ’ ευθείας στην κ. Α. Παππά (ΓΓΕΤ). Επιπρόσθετα ενημέρωσε το Σώμα σχετικά με την πιθανότητα διοργάνωσης εκδηλώσεων που σχετίζονται με το HORIZON 2020 (ICT, Ευρωπαϊκός Χώρος και Υποδομές Έρευνας, Γεωργία‐Τρόφιμα, Έρευνα‐Καινοτομία, Εναρκτήρια εκδήλωση Προγράμματος) στο πλαίσιο της Ελληνικής Προεδρίας από 1/1/2014, για τις οποίες η ΓΓΕΤ ζήτησε τη συνδρομή των Ελληνικών Πανεπιστημίων.

5. Ο Προεδρεύων παρουσίασε τη νέα διαδικασία που αφορά στη σύναψη συμβάσεων μίσθωσης Έργου και τα σημαντικά προβλήματα που ανακύπτουν, σύμφωνα και με τα συμπεράσματα της συνάντησης των Γραμματέων ΕΛΚΕ των Πανεπιστημίων και έθεσε εις γνώσιν του Σώματος την εισήγηση της Συνάντησης των Γραμματέων. Σύμφωνα με αυτήν καθίσταται απολύτως αναγκαία η κατάργηση των πρόσφατων ρυθμίσεων και η επαναφορά του προηγούμενου καθεστώτος όπως αυτό καθοριζόταν από τον πρόσφατο ν. 4009/2011.

Το Σώμα διαπίστωσε, μετά από τις σχετικές τοποθετήσεις Προέδρων Επιτροπών Ερευνών, ότι αποτελεί άμεση επιδίωξη η τεκμηρίωση της αναγκαιότητας κατάργησης των εν λόγω δυσμενών διατάξεων. Για το λόγο αυτό αποφάσισε τη σύσταση Επιτροπής, αποτελούμενης από εκπροσώπους του ΕΑΠ, του Πανεπιστημίου Αιγαίου, του ΑΠΘ και του ΓΠΑ. Επιπρόσθετα, το Σώμα εισηγείται ομόφωνα στη Σύνοδο των Πρυτάνεων να εκδώσει για το θέμα αυτό σχετικό Ψήφισμα.

6. Ο Προεδρεύων ενημέρωσε το Σώμα σχετικά με τα matching funds και το γεγονός πως, δεδομένων των περιορισμένων πόρων του ΠΔΕ, δεν αποτελούν προτεραιότητα χρηματοδότησης για την ΓΓΕΤ. Το Σώμα αποφάσισε να ζητήσει την καταβολή των ποσών που εκκρεμούν από το 2009 αλλά και τα επόμενα έτη (2010 και 2011) δεδομένου ότι αυτή αποτελεί πάγια τακτική πολλών Ευρωπαϊκών χωρών και επίσης τα ποσά αυτά αποτελούν σημαντική βοήθεια στα Πανεπιστήμια για τη διεξαγωγή της έρευνας και τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητάς τους στα Ευρωπαϊκά έργα ΕΤΑ.

7. Το Σώμα αποφάσισε να ζητήσει την αποσαφήνιση όρων του υποδείγματος συμφωνητικού μεταξύ του Φορέα Υποδοχής και του Κυρίου Ερευνητή στο πλαίσιο του Προγράμματος ΑΡΙΣΤΕΙΑ Ι, όροι που είναι πιθανόν να έχουν τεθεί με καταχρηστικό τρόπο.

8. Αναφορικά με το θέμα ελέγχου του ΜΤΠΥ σε ΕΛΚΕ Πανεπιστημίων, το Σώμα αποδέχεται την εισήγηση της Συνάντησης Γραμματέων για τη σύνταξη ενημερωτικής επιστολής για τις θέσεις των Πανεπιστημίων σε σχέση με πρόσφατη εγκύκλιο του ΜΤΠΥ, σχετικά με την υποχρέωση των ΕΛΚΕ να αποδίδουν κρατήσεις υπέρ του ταμείου. Η Νομική επεξεργασία θα γίνει από νομικούς εκπροσώπους του ΕΚΠΑ και του ΓΠΑ. Επιπρόσθετα, το Σώμα ενημερώθηκε για έγγραφο του ΜΤΠΥ το οποίο αναφέρεται προσωπικά στο στέλεχος του Πανεπιστημίου Πειραιώς κ. Δεληγιαννάκη, το οποίο μετατρέπει ένα θεσμικό ζήτημα σε προσωπικό, στοχοποιώντας στέλεχος Γραμματείας ΕΛΚΕ, κατά παράβαση οιασδήποτε δεοντολογίας σύνταξης δημοσίων εγγράφων.

9. Τέθηκε το ζήτημα παροχής υποτροφιών στο πλαίσιο υφιστάμενων εγκεκριμένων έργων. Σύμφωνα με την ΕΥΔ ΕΠΕΔΒΜ, η διαδικασία αυτή θα πρέπει να προβλέπεται και να διατυπώνεται σαφώς στην Πρόσκληση των έργων, προκειμένου να είναι επιλέξιμη.

Το Σώμα αποφάσισε να γίνει αίτημα προς την ΕΥΔ ΕΠΕΔΒΜ προκειμένου να προβλέπεται η δυνατότητα, στο πλαίσιο νέων προκηρύξεων της ΕΥΔ, μέρος του ποσού των αμοιβών να διατίθεται για υποτροφίες, π.χ. για εκπόνηση διδακτορικών διατριβών.

10. Αναφορικά με τον υπολογισμό της χρονοχρέωσης στα έργα LIFE+ που υλοποιούν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, αποφασίστηκε να υπάρξει κοινή θέση της Συνόδου για την μεθοδολογία υπολογισμού της, η οποία θα γνωστοποιηθεί στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή στη βάση των προτάσεων του ΕΛΚΕ ΕΜΠ.

11. Ο Προεδρεύων ενημέρωσε για την ολοκλήρωση της διαδικασίας επιλογής για τη θέση της Γραμματείας Συνόδου Προέδρων και Γραμματέων Επιτροπών Ερευνών των Πανεπιστημίων και την κατάληξη της διαδικασίας αυτής στην επιλογή της κας Πηνελόπης Λεκαδίτη, καθώς και την κάλυψη της αμοιβής της με ισόποση συμμετοχή των ΕΛΚΕ, με ποσό 1.100 € ετησίως ανά Ίδρυμα.