Μετονομασία του Κέντρου Επαγγελματικής Κατάρτισης του ΠΘ και ορισμός οργανωτικού υπευθύνου

Mε βάση τις διατάξεις του Ν.4093/2012, όλα τα Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Κ.Ε.Κ.) μετονομάζονται σε Κέντρα Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου 2 (ΚΔΒΜ2). Το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης (ΚΔΒΜ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ιδρύθηκε τo Μάρτιο του 2011 (ΦΕΚ. 433, τ. Β΄, 17.03.2011) έχοντας ως βασικό αντικείμενο το σχεδιασμό, την οργάνωση και την υλοποίηση σειράς ολοκληρωμένων προγραμμάτων επαγγελματικής επιμόρφωσης και εξειδίκευσης σε διάφορα επιστημονικά πεδία αιχμής που εμπίπτουν όμως στον ευρύτερο χώρο των γνωστικών αντικειμένων που προσδιορίζονται από τα Τμήματα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Το ΚΔΒΜ έχει λάβει την απαιτούμενη πιστοποίηση από το Εθνικό Κέντρο Πιστοποίησης Δομών δια Βίου Μάθησης (ΕΚεΠις) με την αρ. 5859-10 (Βεβαίωση 3056/08.06.2011). Η παρεχόμενη κατάρτιση, που διασυνδέει τη θεωρητική με την πρακτική γνώση και αναπτύσσει, κυρίως, την εφαρμοσμένη διάσταση των επιστημών στα αντίστοιχα επαγγελματικά πεδία, μπορεί να εντάσσεται τόσο στο χώρο της εξ΄ αποστάσεως εκπαίδευσης, όσο και στο χώρο της σεμιναριακής εκπαίδευσης. Για την υλοποίηση των παραπάνω σκοπών το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης αναπτύσσει συνεργασίες με αρμόδιους φορείς, φυσικά και νομικά πρόσωπα Δημοσίου ή Ιδιωτικού Δικαίου.

Υπεύθυνος για τη λειτουργία του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης είναι ο Αναπληρωτής Πρύτανη Έρευνας και Πρόεδρος της Επιτροπής Ερευνών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, καθηγητής Ζήσης Μαμούρης ενώ επίσης το Κέντρο στελεχώνεται από έμπειρο επιστημονικό και διοικητικό προσωπικό, κατάλληλα καταρτισμένο έχοντας ως οργανωτικό υπεύθυνο το κ. Χαράλαμπο Σαμαντζή.

Η διαχείριση των προγραμμάτων του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης πραγματοποιείται από την Επιτροπή Ερευνών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, η οποία διαθέτει πιστοποίηση παρεχόμενων υπηρεσιών ISO9001:2000. Σύμφωνα με το Καταστατικό του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης «όργανα διοίκησης του ΚΕΚ είναι η Επιτροπή Ερευνών και το Ειδικό Επταμελές Όργανο της Επιτροπής Ερευνών, τα οποία συγκαλούνται σε συνεδρίαση από τον Πρόεδρο της Επιτροπής Ερευνών, ο οποίος προεδρεύει και στις συνεδριάσεις». Κατά συνέπεια, αιτήματα που αφορούν σε υλοποίηση δράσεων από το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης κατατίθενται εγγράφως στην Επιτροπή Ερευνών με κοινοποίηση στο Κέντρο Δια Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Άμεσα έχει προγραμματιστεί και σχετική ενημέρωση όλων των μελών ΔΕΠ του Ιδρύματος για τις δράσεις και τις προσφερόμενες υπηρεσίες της δομής για την οποία και θα πληροφορηθείτε από το προσωπικό του του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης.