Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής

Τηλ.
Ερευνητικές κατηγορίες
Επιστήμες της ζωής
Βιολογία των Ζώων (Ζωολογία)
Παθολογια των Ζωων
Ιατρικες επιστήμες
Παθολογία
Ανoσοπαθολογια
Ιστοπαθολογια
Συγκριτικη Παθολογια

Το Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής εξυπηρετεί εκπαιδευτικές, ερευνητικές και κλινικοδιαγνωστικές ανάγκες σχετικές με όλο το φάσμα του γνωστικού αντικειμένου της σύγχρονης Παθολογικής Ανατομικής και Κυτταρολογίας των ζώων. Ειδικότερα, ασχολείται με την μελέτη των μακροσκοπικών και μικροσκοπικών αλλοιώσεων των ιστών και οργάνων των ζώων με στόχο την διερεύνηση της αιτιοπαθογένειας και την διάγνωση των νοσημάτων τους. Επιπλέον, παρέχει σχετικά με τα παραπάνω υπηρεσίες σε δημόσιους φορείς και ιδιώτες, κτηνιάτρους, παραγωγούς και εταιρείες. Επίσης, ασχολείται και με την ιστολογική διερεύνηση μη επιτρεπόμενων ιστών σε μεταποιημένα τρόφιμα ζωικής προέλευσης. Το εκπαιδευτικό έργο επιτυγχάνεται με την διοργάνωση διαλέξεων και εργαστηριακών ασκήσεων καθώς και σεμιναρίων και ημερίδων για προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς φοιτητές και επαγγελματίες κτηνιάτρους.

Ερευνητικές δραστηριότητες

Παθολογοανατομική μελέτη δερματοπαθειών με έμφαση στη σαρκοπτική ψώρα σε πρόβατα - αίγες

Παθολογοανατομική μελέτη νεοπλασμάτων στα ζώα

Παθολογοανατομική μελέτη παθήσεων και νοσημάτων των ζώων

Ιστολογική διερεύνηση επεξεργασμένων τροφίμων ζωικής προέλευσης

Ερευνητικά Έργα

Παροχή υπηρεσιών από το Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής (ΦΕΚ 200/27-8-1996)

1o Πανελλήνιο Συμπόσιο για τον καρκίνο στα ζώα συντροφιάς

1ο Σεμινάριο Διαγνωστικής Παθολογικής Ανατομικής Σκύλου και Αρχές Κτηνιατροδικαστικής

Παθολογοανατομική μελέτη της σαρκοπτικής ψώρας στα μικρά μηρυκαστικά

Ιστοπαθολογική μελέτη της αποκατάστασης του δέρματος προβάτων με σαρκοπτική ψώρα μετά από θεραπεία με Dectomax

Συνδιοργάνωση με τον Πανελλήνιο Κτηνιατρικό Σύλλογο - Παράρτημα Κρήτης Διημερίδας Διαγνωστικής Παθολογικής Ανατομικής

Μελέτη της παραφυματίωσης σε σχέση με τα τρόφιμα, την υγεία των ζώων και το περιβάλλον

Κλινικοπαθολογοανατομική προσέγγιση νοσημάτων βοοειδών και προβλήματα διαχείρισης βοοτροφικών μονάδων

Παθολογοανατομική μελέτη της σαρκοπτικής ψώρας στις αίγες

Εργαστηριακή Υποδομή

Καταψύκτης βαθειάς κατάψυξης

Μικροτόμοι παραφίνης

Ψυκτικός μικροτόμος

Διανεμητέςς παραφίνης

Υδατόλουτρα

Επιφάνειες ψύξης μπλοκ παραφίνης

Επιφάνειες θέρμανσης αντικειμενοφόρων

Κλίβανοι

Ψυγεία

Μικροσκόπια

Συστήματα μικροσκοπικής μορφομετρίας

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές

Ηλεκτρονικοί υπολογιστές

Τα παραπάνω αφορούν στη μονάδα Ιστοπαθολογίας του Εργαστηρίου, επίσης υπάρχει και εξοπλισμένο Νεκροτομείο.

Υπηρεσίες

Νεκροψίες παραγωγικών ζώων και ζώων συντροφιάς

Κυτταρολογικές & Ιστοπαθολογικές εξετάσεις νεκροτομικών υλικών και χειρουργικών βιοψιών

Ιστολογικός έλεγχος σε μεταποιημένα τρόφιμα ζωικής προέλευσης