Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ιστορίας

Διαρκης Εκπαιδευση
Συγκριτικη και Ιστορικη Παιδαγωγικη
Κοινωνικη Παιδαγωγικη
Tο Eργαστήριο Eκπαιδευτικής Iστορίας έχει ως βασικούς σκοπούς: α) τη συγκέντρωση και ερευνητική αξιοποίηση κάθε στοιχείου που αφορά στην ιστορική εξέλιξη θεσμών εκπαίδευσης και εκπαιδευτικών πρακτικών τόσο στη χώρα μας όσο και στον ευρωπαϊκό χώρο β) την μελέτη του τρόπου πρόσληψης παιδαγωγικών ιδεών και θεωριών σε θεσμικά κείμενα για την εκπαίδευση , γ) την ευαισθητοποίηση του μαθητικού κοινού, των φοιτητών και του ευρύτερου κοινού σε θέματα εκπαιδευτική ιστορίας καθώς και σε θέματα συγκρότησης ιστορικών μορφών ετερότητας και πολυπολιτισμικότητας σε τοπικό επίπεδο και δ) την οργάνωση ειδικευμένης βιβλιοθήκης. Το Εργαστήριο βρίσκεται σε μια διαδικασία διεύρυνσης των ερευνητικών του αντικειμένων προς την κατεύθυνση της Εφαρμοσμένης Παιδαγωγικής . Συγκεκριμένα, στοχεύει στην ερευνητική κάλυψη θεματικών, όπως: α) επιμόρφωση εκπαιδευτικών σε θέματα παιδαγωγικής ανάπτυξης του σχολείου και διδακτικής μεθοδολογίας, β) κοινωνική και σχολική ένταξη μαθητών από ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες, γ) συμβολή της εκπαίδευσης σε μορφές κοινωνικο-πολιτισμικής τοπικής ανάπτυξης.
Ερευνητικές δραστηριότητες

Ιστορικές και σύγχρονες μορφές πολυπολιτισμικότητας.

Εκπαίδευσης και ετερότητα.

Παιδαγωγική ανάπτυξη του σχολείου.

Εξέλιξη παιδαγωγικών ιδεών.

Εκπαίδευση, τοπικές ταυτότητες και πολιτισμική τοπική ανάπτυξη.

Ερευνητικά Έργα

«Εκπαίδευση των Παιδιών Ρομά στις Περιφέρειες Θεσσαλίας και Ηπείρου», χρηματοδότηση ΕΣΠΑ (2010-2013).

«Πρόσληψη του διαπολιτισμικού λόγου και εφαρμογές διαπολιτισμικής εκπαίδευσης στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση» (χρηματοδότηση Επιτροπή Ερευνών ΠΘ)

«Θρησκευτικές ετερότητες στην εποχή του εθνικισμού: Η ίδρυση και συγκρότηση της Προτεσταντικής - Ευαγγελικής κοινότητας του Βόλου (1889 - 1922) (χρηματοδότηση Επιτροπή Ερευνών Π.Θ.)

«Καλλικρατικοί Δήμοι - Οικοδομώντας στο χώρο της εκπαίδευσης (νέες) τοπικές ταυτότητες ως μήτρες τοπικής πολιτισμικής ανάπτυξης»

«Imago 2010 – Μάθηση με εικόνες» (Commenius Lifelong Learning Programm)

Εργαστηριακή Υποδομή

Ηλεκτρονικός εξοπλισμός.